Neden mavi gözlü olduğumuz çözüldü!

 

Kopenhag Üniversitesi'nden Prof. Hans Eiberg ve ekibi içerisinde ülkemizden bireylerin de bulunduğu bir grubu inceleyerek neden mavi gözlü olduğumuzu ortaya koydu...
 
Frank Sinatra, Stephen Hawking, Marie Curie ve Stephen Fry… Hepsi mavi gözlü olmalarını aslında 6,000–10,000 yıl önce meydana gelen bir mutasyona borçlular.

Bilim adamları günümüz mavi gözlü insanlarının aslında bir mutasyon sonucu bu hale geldiğini savunuyor.
Kopenhag Üniversitesi’nden Prof. Hans Eiberg “Aslında hepimizin gözleri kahverengiydi,” diyor.

Mavi renk göz muhtemelen Karadeniz’in doğu ya da kuzeybatı kısmında, Avrupa’nın kuzeyine yapılan büyük bir tarımsal göçün yer aldığı bölgede 6 ile10,000 yıl öncesinde ortaya çıktı. 

 “Bu benim tahminim, ancak Afganistan’ın kuzeyinde de meydana gelmiş olabilir,” dedi.
Prof. Eiberg, bu mutasyonun OCA2 olarak adlandırılan geni değiştirdiğini, böylelikle kahverengi göz üretme mekanizmasının “kapatıldığını” belirtiyor.

OCA2 geni saça, göze ve cilde rengini veren melanin üretiminde görev alıyor.

Bahsedilen gende meydana gelen mutasyon bu genin işleyişini tamamen durdurmuyor, sadece faaliyet alanını kısıtlıyor. Bu sayede melanin üretimi azalıyor ve göz rengi maviye dönüyor.

Eğer OCA2 geni tamamen işlev dışı bırakılmış olsaydı bu geni taşıyan kişiler albino olur, saç ve ciltlerinde herhangi bir renk maddesi görülmezdi.

Araştırma için Prof. Eiberg ve ekibi Hindistan, Danimarka ve Türkiye’den mavi gözlü bireyleri inceledi.

Profesörün bulguları 1996 yılında başlayan araştırmaların sonuçları olarak görülüyor.

 “ Mavi gözlü tüm kişilerin DNA’sında tamamen birbirinin aynı olan bir nokta bulunuyor. Bundan dolayı mavi gözlü kişilerin hepsinin aynı ataya sahip olduğunu çıkarıyoruz,” diyerek Human Genetics dergisine bir rapor sundu. 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !