Evren'in "bebekliği" görüntülendi!

 

Evren'in "bebekliği" görüntülendi! Bilim insanlarının görüntülemeyi başardığı bu fotoğraf "evrenin bebeklik" evresini gösteriyor.

 

 

milliyet.com.tr

 

 

Astronomlar evrendeki bilinen en yaşlı ve en uzak objeyi görüntülemeyi başardılar.
Görüntülenen bu galaksi, bize o kadar uzak ki, ışığının bize ulaşması tam 13.1 milyar yıl sürüyor.
UDFy-38135539 olarak adlandırılan galaksiyi inceleyen bilim insanları, bu astronomik uzaklık sebebiyle galaksiden gezegenimize gelen görüntünün evrenin bebek sayılabilecek bir yaşta, 600 milyon yaşındayken olduğu hali gösterdiğini söylüyor.
Paris Uzay Astrofiziği Enstitüsü'nden Doktor Nicole Nesvadba, "En uzaktaki galaksiyi görüntülemek ve ölçmek çok heyecan verici, ancak bu tespitin astrofiziksel getirileri çok daha önemli." diyor ve ekliyor:
"İlk kez evrenimizin erken dönemini kapsayan sisin altından bir galaksiyi görebiliyoruz."

 

 

Astronomların uzaktaki yıldızlara bakmaları, aradaki astronomik uzaklıklardan dolayı "zamanda yolculuk" olarak değerlendirilebiliyor.

Yakınımızdaki yıldızların ışığının bize ulaşması bir kaç yıl sürerken, uzaktaki galaksilerden ışığın evreni aşıp gezegenimize ulaşması milyarlarca yıl alıyor.
UDFy-38135539 olarak adlandırılan galaksi, geçtiğimiz yıl Hubble teleskobu sayesinde keşfedilmişti, yaşıysa ancak şimdi Güney Yarıküre Devasa Teleskobu sayesinde doğrulanmış oldu.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !